Press "Enter" to skip to content

Code Europe

Aleksandra Biwald 0

W Connectis staramy się być partnerami oraz uczestnikami wydarzeń IT, dlatego nie mogło nas zabraknąć na Code Europe.

Code Europe to znana, cykliczna konferencja odbywająca się w trzech miastach w Polsce m.in. w Warszawie. W tym roku zrezygnowaliśmy ze stoiska i postanowiliśmy wybrać się na Code Europe w roli słuchaczy.

7 grudnia 2017 stawiamy się na PGE Narodowym z 11-osobową grupą, żeby posłuchać prelekcji i uzupełnić swoją wiedzę. Wybór prelekcji, na które chcemy pójść był duży, a wszystko podzielone na 10 ścieżek tematycznych. Uczestnicy mogli wybrać ścieżki: Cloud Computing, Data Science, DevOps & Architecture, Everything Hardware, Future & Inspire, Gamedev, Java & Scala, Programming Languages, Security & Testing, Tomorrow Web. Łącznie 150 prelegentów, 20 warsztatów, 3 miasta i 9000 uczestników.

8:30 rejestrujemy się, odbieramy „pakiety startowe” i szukamy interesujących nas prelekcji. Na dobry początek chłopaki postanowili podnieść sobie ciśnienie korzystając z VR zamiast kawy.

9:00 Ścieżka Java & Scala

Prelekcja: Agile Integration with Apache Camel microservices  in containers on Kubernetes

Prelegent: Claus Ibsen, Red Hat

Opinie: Nasi programiści ocenili prezentację bardzo dobrze. Prelegent opowiadał o tym, jak można tworzyć mikroserwisy z użyciem Apache Camel i jak można zarządzać aplikacjami za pomocą Kubernetes. Zabrakło niestety porównania z drugim najbardziej popularnym narzędziem do orkiestracji tj. Docker Swarmem. Z tego co pamiętam, na pytanie naszego Adama prelegent odpowiedział, że za bardzo nie kojarzy Swarma natomiast Kubernetes jest starszą technolgoią więc dlatego warto z niej korzystać ?

10:00 ścieżka Java & Scala

Prelekcja: Java 9 sneak peek

Prelegent: Martin Toshev, CoffeeCupConsulting

Opinie: Krótki wykład na temat nowości wprowadzonych w technologii Java 9. Bardzo pobieżne wprowadzenie, kilka słów o nowych elementach Javy. Prezentacja zaplanowana była na 50 minut, a skończyła się po 30 minutach. Uczestnikom zabrakło konkretów w odpowiedziach na pytania.

10:00 Ścieżka Other

Prelekcja: The 9 Biggest Design Mistakes You’re Making

Prelegent: Tracy Osborn, Hello Web Books

Opinie: Prezentacja o UI/UX-designie aplikacji, opisująca głównie najczęstsze błędy i dobre praktyki designu. Dużo różnych przykładów, mnóstwo wskazówek, pokazany proces przechodzenia od „złego” do „dobrego” designu (bez utraty istotnych informacji). Wykład przydatny, szczególnie grafikom/frontendowcom, ale jak się czasem robi front to warto znać podstawowe błędy których trzeba się wystrzegać 🙂

10:00 Tomorrow Web

Prelekcja: Progressive Web Apps with React 16

Prelegent: Jean-Paul Delimat, NetCompany

Opinie: Prezentacja zostało oceniona bardzo pozytywnie. Prelegent przedstawił temat w przyjemny dla słuchaczy sposób. Podobne rozwiązania próbujemy użyć ostatnio w naszym projekcie, więc duża dawka inspiracji.

11:00 Ścieżka DevOps & Architecture

Prelekcja: The Good, The Bad and the Ugly – An Event Sourcing Retrospective

Prelegent: Dennis Doomen, Aviva Solutions

Opinie: Wykład nastawiony na nowy trend w wytwarzaniu oprogramowania, czyli event sourcing. Prowadzący mówił o zaletach i wadach ES/CQRS. Bardzo dużo wiedzy, ale fajnie podanej. Prelegent nie ukrywał że ES jest trudnym tematem i że niełatwo jest go wprowadzić do swojej organizacji nie mając w nim doświadczenia. Ta prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie i wiele osób miało pytania, po jej zakończeniu.

12:00 Ścieżka Java & Scala

Prelekcja: Java 9 Modularity in Action

Prelegent: Sander Mak, Luminis

Opinie: Wykład opisujący korzyści płynące z modularności wprowadzonej w Javie 9. Przykłady pokazujące pozytywne aspekty takiego sposobu programowania. Prelegent był wiarygodny i biegły w tym co pokazywał, zrobił sprawny live coding i pokazał praktyczne przykłady. Niestety temat prezentacji niósł ze sobą spore nadzieje, a okazał się mało życiowy i raczej nieprzydatny – chyba większość „bajerów” z modularności w Javie 9 od dawna jest już w Mavenie i podejrzewam że minie jeszcze kilka lat, zanim modularność będzie popularna. Fajna ciekawostka.

13:00 Ścieżka DevOps & Architecture

Prelekcja: DevOps: Strange things are afoot at the Circle K

Prelegent: Yves Hwang, Circle K

Opinie: Pracownik Circle K opowiadał o typowych problemach DevOpsów.

14:20 Ścieżka Security & Testing

Prelekcja: JUnit 5 – the next generation of JUnit

Prelegent: Sebastian Malaca, UBS

Opinie: Chyba najciekawszy wykład pokazujący istotne zmiany wprowadzone w frameworku JUnit w wersji 5 w stosunku do starszych. Bardzo ciekawie przedstawione przykłady zastosowań nowych funkcjonalności.

14:20 Ścieżka Data Science

Prelekcja: Deep Learning for Developers

Prelegent: Julien Simon, Amazon Web Services

Opinie: Podstawy sztucznej inteligencji, sieci neuronowych i ich uczenia. Temat prezentacji bardzo szeroki, ale dało się załapać podstawowe koncepcje do późniejszej samodzielnej nauki.

Uczestnicy konferencji uznali ją za bardzo udaną. Dobrze ocenili prezentacje, które udało im się obejrzeć. Wybierzemy się na następną edycję.

Sprawdziliśmy, jak to jest być w telewizji 😉