Press "Enter" to skip to content

Własna działalność gospodarcza – czyli B2B w IT, czy się opłaca i na co zwracać uwagę

Aleksandra Biwald 0

Coraz więcej firm proponuje pracę na zasadzie kontraktu, co wiąże się z założeniem własnej działalności gospodarczej. Wiele osób boi się podjęcia współpracy na takiej zasadzie. Okazuje się, że forma samozatrudnienia może być dobrą alternatywą dla umowy o pracę. Sprawdźmy na co zwracać uwagę, gdzie szukać pomocy, co odliczać, a przede wszystkim jak założyć własną działalność gospodarczą w branży IT.

Każda forma zatrudnienia, niezależnie czy jest to własna działalność gospodarcza czy umowa o pracę, dzieło czy zlecenie ma swoje wady i zalety. Coraz częściej możemy zaobserwować, że firmy starają się zachęcić potencjalnych pracowników do podjęcia współpracy na zasadzie samozatrudnienia. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy takiej formie zatrudnienia w branży IT.

Zakładamy własną działalność gospodarczą w IT

Samo założenie działalności w naszym kraju jest bardzo proste. Możemy w tym celu wybrać się do Urzędu Skarbowego lub za pomocą tak zwanego profilu zaufanego możemy założyć firmę nie wychodząc z domu. Wystarczy założyć profil na stronie rządowej, następnie wypełnić formularz CEIDG czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek zawiera podstawowe informacje o przedsiębiorcy.

Wypełniamy tam także informacje o Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) czyli zestaw 5-znakowych kodów, pod którymi kryje się rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej. Przykładowo, w przypadku programistów jest to działalność związana z oprogramowaniem, której odpowiada kod 62.01.Z.

Musimy także wybrać formę opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatku liniowego, karty podatkowej lub ryczałtu. W tej kwestii radzimy udać się do biura rachunkowego, które podpowie jaka forma będzie najbardziej optymalna, w zależności od przewidywanych przychodów. Nie musimy być podatnikiem VAT – jeśli nie osiągniemy rocznego limitu, który wynosi 200 000 zł możemy z niego zrezygnować. Jednak warto nim zostać, ponieważ dzięki temu będziemy mogli odliczać pełny lub częściowy VAT od zakupów firmowych.

Po nadaniu numeru NIP i REGON powinniśmy wyrobić swoją pieczątkę firmową, na której powinny być umieszczone takie dane jak NIP, REGON i pełna nazwa firmy. Na końcu należy wybrać także interesujący nas bank, w którym założymy swoje firmowe konto. Oczywiście nie jest to konieczne, ale proponujemy takowe założyć. Dzięki temu oddzielimy zarobione pieniądze od tych, które musimy przeznaczyć np. na podatek, czy opłaty związane z działalnością.

Samozatrudnienie w IT – u kogo szukać porad

Szukając porad możemy skorzystać z pomocy specjalistów. W każdym Urzędzie Skarbowym czy ZUS na przedsiębiorców czekają pracownicy, którzy udzielają wszystkich niezbędnych informacji oraz pomagają w wypełnianiu dokumentów. Warto także udać się do biura rachunkowego, o czym już wspomnieliśmy aby uzyskać informacje w kwestii procedur podatkowych i ubezpieczeniowych, wyboru rodzaju opodatkowania, co można wliczyć w koszty firmy i co odliczyć od podatku. Tego typu firmy są na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawnymi dlatego też skorzystanie z ich pomocy jest ważne. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych, kłopotliwych sytuacji podczas rozpoczęcia czy prowadzenia działalności.

Odpowiednie prowadzenie działalności to przede wszystkim dobre zarządzanie pieniędzmi

Własna firma to nie tylko zarabianie lecz także odpowiednie wydawanie pieniędzy. Wliczanie w koszt prowadzenia działalności zakupu towarów lub usług to jeden z atutów wyboru takiej formy zatrudnienia. Wydatki sprawiają, że każdy przedsiębiorca może obniżyć podatek dochodowy, a VATowcy – także odliczyć VAT podczas zakupów. W przypadku firm działających w branży IT możliwości wydatków , które można wliczyć w koszty firmy jest dużo. Może to być np. zakup telefonu, sprzętu komputerowego, oprogramowania, dostępu do internetu itp. Wiele jest także oferowanych usług, których zakup można wliczyć w koszty. Są nimi np. usługi grafika, programisty, project managera. Skupmy się na kilku podstawowych, które dotyczą całej branży IT.

Wydatki firmowe w przypadku działalności IT

Jednym z głównych wydatków jest zakup samochodu, który często jest koniecznością. Auto ułatwia dojazd do biura (jeśli zakładamy je w innym miejscu niż swoje mieszkanie) oraz do klientów. Sam sposób rozliczania kosztów samochodu może zależeć od tego czy będzie to auto typowo firmowe, czy samochód prywatny używany także do celów służbowych. Przede wszystkim podczas zakupu auta na firmę możemy odliczyć VAT. W przypadku auta prywatnego, którego używać będziemy do celów firmowych, musimy prowadzić tzw. kilometrówkę i ewidencję przebiegu pojazdu na cele służbowe. Ogólnie, do kosztów możemy wliczyć zakup paliwa, opłaty parkingowe czy autostradowe, składki ubezpieczeniowe, naprawy, przeglądy i inne usługi serwisowe, przy czym stopień odliczeń zależy właśnie od tego, ile procent poniesionych kosztów dotyczyło wydatków na cele służbowe.

Kolejnym kosztem jest wynajęcie biura. Do wydatków, które można rozliczać należą: czynsz, opłaty za telefon i dostęp do Internetu, a także zakup środków czystości. W koszty można też wliczyć zakup wyposażenia biura. Zalicza się do niego komputer, monitor, drukarka, klawiatura, myszka i inne przybory komputerowe, a także meble (biurko, fotel, półki biurowe), przybory biurowe a nawet wystrój.

Branża IT ciągle się rozwija, dlatego też kosztem może być szkolenie, kurs, a nawet zakup specjalistycznych książek czy czasopism. W każdym z tych wydatków jest przecież VAT i koszt obniżający podatek dochodowy. Przedsiębiorcy działający w IT korzystają często ze specjalistycznego oprogramowania oraz usług online. Mowa tu o programach graficznych, programistycznych, a także np. chmurze do przechowywania danych firmowych.

Jeśli nad projektem, który zleci nam klient pracować będą inne osoby, powinniśmy zawrzeć z nimi umowę o dzieło lub zlecenie. To kolejne koszty firmowe, które służą do osiągnięcia przychodów firmy i można je odliczyć od podatku.

Samozatrudnienie to dobra alternatywa dla umowy o pracę

Okazuje się, że początkowe obawy w przypadku zmiany formy zatrudnienia z umowy o pracę na własną działalność gospodarczą są nieuzasadnione. Pracując „na własną rękę” mamy przede wszystkim swobodę – nie musimy współpracować tylko z jednym kontrahentem. Z czasem możemy podejmować kolejne kontrakty biznesowe, co może zaowocować przeistoczeniem naszego samozatrudnienia w dużą firmę zatrudniającą wielu pracowników lub współpracowników. Freelancer nie jest nikim ani niczym ograniczany (oprócz terminów ustalonych z klientami). Pracuje w godzinach, które sam sobie ustala, wybiera odpowiednie dla siebie miejsce do pracy (niekoniecznie jest to biuro), a także sam jest sobie szefem.

Wielu specjalistów pomagających podjąć pierwsze kroki we własnym biznesie oraz mnogość poradników, które znajdziemy w sieci lub w urzędach sprawiają, że samozatrudnienie to coraz popularniejsza i dobra alternatywa dla umowy o pracę. Warto ją rozważyć przy podejmowaniu nowych wyzwań w kwestii rozwoju własnej kariery.